Wzrost liczby pojazdów przekształcalnych na rynku transportowym

Pojawiły się pojazdy użytkowe, które swobodnie przekształcają się niczym klocki, sygnalizując wzrost potencjału rynku transportowego.

Pojawiły się pojazdy użytkowe, które swobodnie przekształcają się jak klocki, poszerzając potencjał rynku transportowego. Pojazdy użytkowe rozwijają się szybciej niż samochody osobowe. Pojazdy użytkowe aktywnie wykorzystują najnowocześniejsze funkcje, zmieniając w ten sposób krajobraz transportu. Te najnowocześniejsze funkcje obejmują jazdę autonomiczną, wodorowe układy napędowe i konwojowanie. Szczególnie ostatnio pojawiły się pojazdy specjalne (angielski: purpose-built Vehicle; w skrócie: PBV). To jest przejście do przyszłych platform mobilności.

Wzrost liczby pojazdów przekształcalnych na rynku transportowym
Kia wprowadza specjalnie zaprojektowaną technologię mobilności.

Pojazdy PBV to dostosowane do indywidualnych potrzeb środki transportu zaprojektowane i wyprodukowane tak, aby służyły konkretnym celom, wykraczającym poza ogólne pojęcia, takie jak grupy wiekowe czy styl życia. Obecnie producenci pojazdów użytkowych skupiają się na pojazdach PBV, aby zapewnić bardziej efektywny transport. Na przykład Grupy Renault i Volvo Group połączyły siły, tworząc Flexis SAS, w celu wprowadzenia na rynek modułowych elektrycznych samochodów dostawczych i kompaktowych samochodów ciężarowych.

Grupa Renault, Grupa Volvo i europejska firma CMA CGM założyły spółkę Flexis SAS.

Flexis SAS, założona przez Renault Group, Volvo Group i największą w Europie firmę logistyczną CMA CGM, przy czym każda ze spółek posiada odpowiednio 45%, 45% i 10% udziałów. Renault i Volvo planują zainwestować w ciągu trzech lat blisko 6 miliardów euro (każda firma inwestuje po prawie 3 miliardy euro). Dodatkowo CMA CGM planuje zainwestować do 2026 roku do 1,2 miliarda euro za pośrednictwem funduszu energetycznego PULSE.

Flexis SAS z siedzibą we Francji planuje zaprezentować elektryczny van w 2026 roku. Nie ujawniono jeszcze szczegółów na temat tego modelu vana. Jednak według niedawnych konferencji korporacyjnych poświęconych inauguracji oczekuje się, że pierwszym modelem wprowadzonym przez to konsorcjum będzie elektryczny van oparty na platformie lekkiego pojazdu dostawczego skateboard, będącego rodzajem PBV. Produkowane przez nich elektryczne samochody dostawcze będą miały architekturę akumulatorów 800 V i będą wyposażone w dwa rodzaje akumulatorów.

Flexis SAS ma zamiar zaprezentować nową formę PBV.

Lucas di Meo, dyrektor generalny Grupy Renault, stwierdził: „Flexis będzie liderem innowacji w logistyce miejskiej, opracowując nową koncepcję architektury opartą na elektrycznych platformach do jazdy na rolkach”. Dodał: „Będzie to pierwszy elektryczny van wyprodukowany w nowy sposób, z wykorzystaniem architekta SDV (Software Defined Vehicle; angielski: Software Defined Vehicle).

Hyundai Motor wprowadził platformę elektryfikacyjną ST1.

Grupa Hyundai Motor również przyspiesza rozwój PBV. Niedawno Hyundai Motor zaprezentował elektryczną platformę ST1. ST1 to nowa technologia mobilności, która łączy skalowalny sprzęt oparty na podwoziu i kabinie z technologią oprogramowania.

Hyundai zastosował technologię „Plug & Play” w modelu samochodu ST1 chassis-cab, umożliwiając łatwe podłączenie zasilania i danych komunikacyjnych dla specjalistycznego sprzętu w samochodzie.

Hyundai Motor ST1 chassis-cab

W modelu samochodu ST1 chassis-cab technologia „Plug & Play” łączy zasilanie i przekazuje dane specjalistycznego wyposażenia pojazdu za pomocą wewnętrznych i zewnętrznych złączy pojazdu. Dodatkowo dzięki tej technologii użytkownicy mogą zmieniać konstrukcję samochodu w zależności od celów użytkowania, tworząc w ten sposób różne specjalistyczne modele samochodów. Na przykład użytkownicy mogą zbudować ciężarówkę chłodnię lub samochód kempingowy do zajęć na świeżym powietrzu w oparciu o platformę ST1 chassis-cab (wystarczy skorzystać z tej pojedynczej platformy).

Ponadto Hyundai Motor zastosował „Data Open API”, który umożliwia swobodną transmisję danych. API oznacza Application Programming Interface (interfejs programowania aplikacji). Dzięki tej technologii standaryzowane dane pojazdu można udostępniać podmiotom zewnętrznym, co ułatwia rozwój powiązanych aplikacji.

Oferta Kia PBV

Na targach CES 2024 Kia ​​zaprezentowała modele PBV PV1, PV5, PV7 i innych członków rodziny PV, prezentując nową koncepcję mobilności. Niniejsza prezentacja wpisuje się w „Plan S”, czyli długoterminową strategię skupioną na elektryfikacji, ogłoszoną w 2020 roku przez Kia.

W szczególności w centralnym modelu samochodu z rodziny PV Kia, PV5, zastosowano technologię „Easy Swap” opartą na podwoziu z kabiną, demonstrując różne możliwości rozbudowy. Easy Swap pozwala na wymianę całego modułu tylnego z wyłączeniem przestrzeni kierowcy. Przykładowo w sytuacjach wymagających załadunku ładunku można zamontować moduł cargo, natomiast w sytuacjach wymagających transportu pasażerskiego można go zastąpić modułem do transportu osób. Dzięki tej technologii kierowcy mogą wykorzystywać jeden model samochodu na wiele sposobów.

Ciężarówki Volvo. Branża pojazdów użytkowych poprzez różne inicjatywy zwiastuje zmianę paradygmatu.

Widzimy, że branża pojazdów użytkowych dąży do zmiany paradygmatu dzięki nowym platformom mobilności. Perspektywy rynkowe są pozytywne, ponieważ nowa technologia mobilności komercyjnej poprawi środowisko transportowe i zwiększy wydajność. Pojawienie się nowych pojazdów użytkowych skutecznie zaspokoi szeroki zakres potrzeb w zakresie ładunków, od dużych do małych.

Najnowsze artykuły

spot_img

Powiązane artykuły