Nowy Renault Twingo będzie produkowany w Słowenii

Ten elektryczny samochód miejski, którego cena wynosi 18 000 euro, będzie produkowany równolegle z modelem Clio w fabryce Revoz w słoweńskim mieście Novo Mesto.

Nowy Renault Twingo będzie produkowany w Słowenii
Nowa wersja samochodu Renault Twingo

Renault ma produkować swój nowy model Twingo w zakładzie Revoz w Novo Mesto w Słowenii, obok Clio. Informacje te pochodzą z raportu Słoweńskiej Agencji Prasowej, która stwierdza, że ​​rząd Słowenii zawarł memorandum o porozumieniu z Renault. Umowa określa plany produkcji 150 000 nowych samochodów Twingo rocznie w zakładzie, począwszy od 2026 r.

Według Jože Bele, CEO zakładu Revoz, decyzja ta pozwoli zakładowi utrzymać obecny poziom produkcji po zaprzestaniu produkcji poprzedniego modelu Twingo, który niedawno wycofano po dekadzie na rynku. Bele wspomniał również, że ten ruch zabezpieczy 1400 miejsc pracy w zakładzie.

Nowy Twingo ma mieć jeden z najkrótszych cyklów rozwoju spośród wszystkich pojazdów Renault do tej pory. Samochód koncepcyjny został zaprezentowany w listopadzie 2023 r., a ostateczna wersja produkcyjna ma zostać ujawniona pod koniec 2025 r., co oznacza wyjątkowo krótką dwuletnią przerwę między koncepcją a produkcją.

Aby przyspieszyć proces rozwoju, Renault niedawno nawiązało współpracę z nienazwanym chińskim producentem, który prawdopodobnie jest dostawcą, a nie producentem samochodów. Szef Renault Group Luca de Meo oświadczył, że ta współpraca będzie kluczowa dla dotrzymania napiętego harmonogramu i zidentyfikowania nowych oszczędności kosztów.

Decyzja o produkcji Twingo w Europie, a nie w Chinach, gdzie koszty pracy są znacznie niższe, mogła być spowodowana niedawnym wprowadzeniem przez Unię Europejską taryf na samochody produkowane w Chinach. Taryfy te mają zostać sfinalizowane do listopada, po szeroko zakrojonych negocjacjach z chińskim rządem. W międzyczasie różne chińskie firmy motoryzacyjne podlegają dodatkowym taryfom na hurtową cenę pojazdów elektrycznych produkowanych w Chinach. Na przykład SAIC (właściciel MG) ma taryfę wynoszącą 37,6%, BYD jest obciążone taryfą wynoszącą 17,4%, a Geely ma taryfę wynoszącą 19,9%.

Ten system taryfowy dotyczy również eGT New Energy Automotive, firmy odpowiedzialnej za produkcję Dacia Spring Renault Group. Obecnie obowiązuje na nich taryfa w wysokości 20,8%.

Oczekuje się, że cena nowego samochodu Twingo wyniesie około 18 000 euro, co uczyni go niedrogim elektrycznym samochodem miejskim na rynku europejskim.


Źródło informacji: Słoweńska Agencja Prasowa

Najnowsze artykuły

spot_img

Powiązane artykuły