4 lipca 2024 r. z linii montażowej nowego zakładu chińskiego BYD w Tajlandii zjechał 8-milionowy samochód zasilany nowymi źródłami energii.
Firma BYD ukończyła budowę fabryki w Rayong w zaledwie 16 miesięcy, a jej roczna zdolność produkcyjna wynosi 150 000 pojazdów elektrycznych (EV).
W tym zakładzie odbywają się procesy tłoczenia, malowania, spawania, montażu końcowego i produkcji podzespołów samochodowych. Zakład ten ma wygenerować 10 000 miejsc pracy.
Zakład ten jest również pierwszą fabryką tego chińskiego producenta samochodów w Azji Południowo-Wschodniej, która jest szybko rozwijającym się rynkiem pojazdów elektrycznych, na którym BYD stał się dominującym graczem.
Tajlandia jest ośrodkiem eksportu i montażu samochodów w tym regionie. W epoce samochodów benzynowych przez długi czas dominowali tam japońscy producenci samochodów, tacy jak Toyota, Honda i Isuzu.
„Tajlandia ma jasną wizję dotyczącą pojazdów elektrycznych i wkracza w nową erę produkcji samochodów. Przywieziemy technologię z Chin do Tajlandii” – powiedział dyrektor generalny i prezes BYD Wang Chuanfu podczas ceremonii otwarcia.
Zgodnie z planem rządowym Tajlandia zamierza do 2030 roku przekształcić 30% swojej rocznej produkcji samochodów, wynoszącej 2,5 miliona, na pojazdy elektryczne.
„BYD wykorzystuje Tajlandię jako centrum produkcyjne eksportujące swoje produkty do ASEAN i wielu innych krajów” – powiedział Narit Therdsteerasukdi, sekretarz generalny Tajlandzkiej Rady Inwestycyjnej.