Ginetta ujawnia dopuszczony do ruchu drogowego supersamochód z 592-konnym silnikiem V8 i manualną skrzynią biegów. Akula w końcu wyłania się jako supersamochód wyścigowy z większą przestrzenią bagażową niż Ford Puma.
Firma Ginetta z siedzibą w Leeds zaprezentowała model Akula, supersamochód przeznaczony do jazdy po drogach publicznych, napędzany 6,4-litrowym silnikiem V8, opcjonalnie dostępny z manualną skrzynią biegów.
Ewolucja z koncepcyjnego samochodu z 2019 r. o tej samej nazwie (co po rosyjsku oznacza „rekin”), to dwumiejscowe coupé charakteryzuje się agresywnym wyglądem zewnętrznym z aerodynamiką pochodzącą z Le Mans, a także oferuje bagażnik o pojemności 473 litrów – większy niż bagażnik Forda Pumy. Ginetta opisuje go jako samochód „przemierzający kontynenty”, który ucieleśnia inżynierię sportów motorowych „w najczystszej postaci”. Akula waży zaledwie 1190 kg, głównie dzięki monokokowi z włókna węglowego i ramie pomocniczej.
Dzięki umieszczonemu centralnie z przodu silnikowi o mocy 592 KM i momencie obrotowym 670 Nm przy 5100 obr./min. Akula może przyspieszyć od 0 do 100 km/h w zaledwie 2,9 sekundy, dorównując prędkością Maserati MC20.
Moc jest przekazywana na tylne koła, które są wyposażone w opony Pirelli P Zero, za pośrednictwem siedmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów z podwójnym sprzęgłem lub sześciobiegowej manualnej skrzyni biegów z potrójnym sprzęgłem płytkowym. Ginetta stwierdził, że włożono znaczny wysiłek w udoskonalenie dynamiki Akuli. Kluczowym czynnikiem było umiejscowienie silnika V8, co zaowocowało rozkładem masy przód-tył 50:50. To położenie pozwoliło również na montaż dłuższych wahaczy, dając inżynierom elastyczność w tworzeniu regulowanego zawieszenia, które zapewnia „świetne wrażenia z prowadzenia”.
Hamowanie zapewniają 360 mm przednie i tylne tarcze – ze stalowymi w standardzie lub karbonowo-ceramicznymi dostępnymi w opcjonalnym Race Pack – i zaciski czterotłoczkowe. Race Pack obejmuje również sześciopunktowe pasy wyścigowe, naklejki wyścigowe Ginetta i pełny kombinezon wyścigowy, z wyłączeniem kasku. Wewnątrz samochodu znajduje się wielofunkcyjna kierownica wyścigowa z włókna węglowego, a także ekran informacyjno-rozrywkowy opracowany przez Ginetta i bezprzewodowa ładowarka.
„Przez 20 lat, odkąd posiadam Ginettę, wydarzyło się wiele ważnych wydarzeń. Jednak żadne nie przewyższyło premiery Akuli” — powiedział szef Ginetty, Lawrence Tomlinson.
Wyprodukowanych zostanie tylko 20 egzemplarzy Akuli, a ceny zaczynają się od 275 000 funtów przed opodatkowaniem. Akula dołącza do gamy samochodów drogowych Ginetty obok niedawno wprowadzonego na rynek samochodu sportowego G56 GTR i „odświeżonego” G10 z lat 60.