Chiny wyrażają zaniepokojenie podatkiem od pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej

Ministerstwo Handlu Chin oświadczyło 12 czerwca, że ​​Chiny wyraziły poważne zaniepokojenie i silne niezadowolenie w związku z wstępnym orzeczeniem Komisji Europejskiej w sprawie nałożenia tymczasowego podatku antysubsydyjnego na importowane z Chin samochody elektryczne.

Chiny wyrażają zaniepokojenie podatkiem od pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej
Ludzie odwiedzili stoisko chińskiego producenta samochodów Xpeng podczas Międzynarodowego Salonu Samochodowego 2023, oficjalnie znanego jako IAA MOBILITY 2023, w Monachium, Niemcy, 5 września 2023 r.

Rzecznik tego ministerstwa powiedział, że Chiny wezwały Unię Europejską do natychmiastowego naprawienia swoich niewłaściwych działań oraz podjęcia dialogu i negocjacji w celu skutecznego rozwiązania trwających tarć handlowych między obiema stronami.

Rzecznik ten powiedział: Decyzja ta, która lekceważy zarówno dowody faktyczne, jak i zasady Światowej Organizacji Handlu, została podjęta pomimo wielokrotnych, zdecydowanych sprzeciwów Chin. Decyzja ta ignoruje także apele i ostrzeżenia ze strony rządów i sektorów przemysłu kilku państw członkowskich Unii Europejskiej. W orzeczeniu tym nie uznano, że przewaga konkurencyjna Chin w branży samochodów elektrycznych jest wynikiem uczciwej i otwartej konkurencji, stanowi naruszenie zasad Światowej Organizacji Handlu oraz brak uznania kompleksowej współpracy chińskich firm w trakcie dochodzenia. Jest to rażący akt protekcjonizmu, eskalacji tarć handlowych i podważania uczciwej konkurencji pod pozorem „utrzymania uczciwej konkurencji”. Działanie to nie tylko zagrozi uzasadnionym prawom i interesom chińskiego przemysłu samochodów elektrycznych, ale także zakłóci globalny łańcuch dostaw motoryzacyjnych.

Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej, Pekin, Chiny
Ministerstwo Handlu Chińskiej Republiki Ludowej, Pekin, Chiny

Rzecznik ten powiedział także, że: Działania podejmowane przez Komisję Europejską stwarzają ryzyko stworzenia niekorzystnej atmosfery dla dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej pomiędzy Chinami a Unią Europejską. Takie środki nie tylko utrudniają interesy europejskich konsumentów, ale także zagrażają celom Unii Europejskiej, jakim jest transformacja ekologiczna i współpraca w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym w skali globalnej. Chiny będą na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń po stronie Unii Europejskiej i przygotowywać się do podjęcia niezbędnych środków w celu zdecydowanej ochrony praw zaangażowanych chińskich przedsiębiorstw.

Najnowsze artykuły

spot_img

Powiązane artykuły